czwartek, luty 23 2017, 08:57

Jak działają pośrednicy kredytowi?

Pośrednicy kredytowi udzielają kredytów bankowych, natomiast nie mają prawa do udzielania swoich kredytów (mogą za to, tak jak każde inne przedsiębiorstwo, dawać pożyczki). Udzielając kredytu, pośrednik działa pod kontrolą i na zlecenie konkretnego banku, z którym ma zawartą umowę agencyjną. Działalność pośredników podlega kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli Komisja stwierdza nieprawidłowości, może nałożyć sankcje zarówno na dany bank, jak i na pośrednika. W praktyce zwykle pośrednik kredytowy podpisuje umowy o współpracy z kilkoma lub kilkunastoma bankami i oferuje ich kredyty klientom. Klient ma dzięki temu wybór: pośrednicy opracowują zestawienie różnych typów kredytów hipotecznych udzielanych przez banki, z którymi współpracują, zawierające oprocentowanie i inne elementy ceny, podane są też warunki udzielenia kredytu (np. dokumenty, jakie trzeba zgromadzić, by uzyskać kredyt w wybranym banku), ranking kredytów sprawdź na www.17bankow.com.

Informacje udzielane przez przedsiębiorstwa pośrednictwa kredytowego. Dla klientów najkorzystniej jest zwrócić się do dużej firmy pośrednictwa, reprezentującej znaczną liczbę banków. Porównujemy oferty tych banków, zadajemy pytania, a zwykle przyzwoicie przeszkoleni pracownicy firm pośrednictwa odpowiadają nam rzeczowo, udzielają potrzebnych informacji. Na naszą prośbę pracownik szybko obliczy nam przybliżony koszt kredytu. Jeśli podamy podstawowe informacje (wielkość kredytu, okres kredytowania, wielkość udziału własnego, typ spłat, wysokość naszych miesięcznych dochodów etc.), dowiemy się, jaka byłaby wysokość kolejnych rat, gdyby nie następowały żadne zmiany takich parametrów, jak wysokości LIBOR czy WIBOR. Możemy też zażądać pokazania nam obliczenia wykonanego przy innym wariancie. Wszystko to pomaga nam w dokonaniu wyboru odpowiedniego kredytu. Oczywiście pamiętamy, że pośrednik nie reprezentuje wszystkich banków, dlatego też korzystne będzie pójście jeszcze do innego pośrednika, reprezentującego inne banki, a także zapoznanie się z ofertą bankową w inny sposób.

Niewątpliwie warto więc zasięgnąć informacji o kredytach hipotecznych u pośredników kredytowych. Osoba zamierzająca zaciągnąć kredyt hipoteczny zadaje sobie jednak też i drugie pytanie: gdzie lepiej taki kredyt zaciągnąć - u pośrednika czy w banku. Jeśli chodzi o szybkość i sprawność obsługi oraz wymagania wobec klienta, pośrednicy są zdecydowanie lepsi niż większość banków. Pracownicy dużych przedsiębiorstw pośrednictwa udzielą nam rzeczowych informacji, załatwią za nas część formalności. Często przedsiębiorstwa pośrednictwa zadowalają się mniejszą liczbą dokumentów. Szybko też dostaniemy odpowiedź, czy otrzymamy wskazany kredyt i jakie będą warunki kredytowania.

Jeśli podejmiemy decyzję, że o kredyt ubiegać się będziemy w przedsiębiorstwie pośrednictwa, wtedy - działając zgodnie z umową podpisaną z danym bankiem - wykona ono znaczną część pracy. Pracownicy tego przedsiębiorstwa obliczą zdolność kredytową i sprawdzą wiarygodność klienta, m.in. zweryfikują dokumenty, sprawdzą informacje na jego temat w Biurze Informacji Kredytowej i w innych instytucjach. Jeśli kupujemy mieszkanie - pracownik przedsiębiorstwa dowie się m.in., jaka jest rzeczywista cena lokalu na wskazanym przez klienta osiedlu. Przy kredycie na budowę domu krótka wizyta na przyszłym placu budowy pozwoli uwiarygodnić przekazane przez klienta informacje. Po tym wszystkim przedsiębiorstwo pośrednictwa przesyła zestaw informacji do banku (coraz częściej — drogą elektroniczną), a bank zwykle natychmiast wyraża zgodę na udzielenie kredytu.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/5