czwartek, czerwiec 1 2017, 09:08

Pożyczka bez zabezpieczeń, czy to w ogóle możliwe?

Kredytobiorca, który przychodzi do kredytodawcy chce możliwie najtańszej pożyczki gotówkowej i to najlepiej bez żadnych zabezpieczeń. Czy uzyskanie pożyczki gotówkowej bez zabezpieczeń to w ogóle możliwe rozwiązanie w aktualnych warunkach ekonomicznych i branżowych?

Pożyczka na dowolny cel bez zabezpieczeń – możliwości branżowe

W banku pożyczka gotówkowa bez zabezpieczeń w praktyce nie występuje, ponieważ każdy bank komercyjny odpowiada względem norm prawa bankowego i wytycznych KNF, czy Narodowego Banku Polskiego. W krajowej gospodarce najważniejszy czynnik to bezpieczeństwo systemu bankowego.

Można sobie łatwo wyobrazić, co się dzieje przy ewentualnym pogorszeniu płynności znanych banków detalicznych. To prowadzi do paniki całego społeczeństwa i do tzw. „ataku na bank”. Każdy chce bowiem wypłacić pieniądze przed bankructwem placówki. Z tego powodu pożyczka bez zabezpieczeń to za duże ryzyko dla całego systemu. W parabankach pożyczek bez zabezpieczeń też się nie udziela z prostych powodów. Parabank obsługuje ryzykownych klientów, odrzuconych przez banki, a to powoduje niepewność odnośnie wypłacalności. Tak naprawdę pożyczka bez zabezpieczeń funkcjonuje jedynie w obszarze cywilnym, a konkretnie u prywatnych inwestorów. Możesz bowiem podpisywać umowy pożyczek z każdym człowiekiem, czy z podmiotem o osobowości prawnej na zasadach kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenie kredytu gotówkowego nie takie straszne

Nie musisz jednak przesadnie demonizować pożyczki z zabezpieczeniem. Przy gorszej zdolności kredytowej pożyczkodawca poprosi o podpisanie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej, czy po prostu weksla in blanco z pustym polem na kwotę zaległości. Inne formy zabezpieczenia to nieruchomość, inny majątek trwały, ruchomość, poręczenie majątkowe członka rodziny, czy znajomego. Jeżeli zaciągasz kredyt gotówkowy w banku, gdzie masz przy okazji rachunek osobisty przy braku spłaty zobowiązania otrzymujesz blokadę bieżących środków. To bardzo popularna praktyka. Ustanowienie zabezpieczenia kredytu jest często płatne, dlatego lepiej pracować nad pozytywną zdolnością kredytową i nie narażać się na podobne problemy. Co myślisz o stosowaniu zabezpieczeń w umowach kredytowych?

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/8