wtorek, październik 3 2017, 10:11

Kredyt, a wsparcie inwestorów indywidualnych

Rynek kredytowy w Polsce podlega dynamicznym zmianom, szczególnie prawnym i technologicznym. Dochodzi też ograniczenie liczby klientów przez wprowadzenie nowych programów socjalnych. Do tej pory firmy pożyczkowe obsługiwały przede wszystkim najbiedniejszych pożyczkobiorców. Teraz sytuacja przechodzi bardziej na klientów średnio zamożnych, pragnących wydawać dodatkowe pieniądze na konsumpcję, bardziej luksusowe potrzeby. Firmy pożyczkowe i banki to nie jedyne źródło stosunkowo taniego kapitału. dollar-941246_640.jpg

Kredytobiorca może obecnie nawiązać współpracę z inwestorem indywidualnym i to nie tylko za pośrednictwem multimedialnych modułów tzw. pożyczek społecznościowych. W sieci rozwijają się portale, które przekazują wnioski kredytowe nie do firmy pożyczkowej, ale właśnie do inwestorów zainteresowanych konkretnymi warunkami podpisania umowy. Niektórzy inwestorzy indywidualni nie sprawdzają nawet baz dłużników. Po prostu zabezpieczają umowy, gwarantują elastyczne terminy, a nawet mniejsze koszty obsługi zadłużenia w porównaniu do banków. To się opłaca w okresie niskich stóp procentowych, gdzie faktycznie trudno o inne, lepsze inwestycje. Firmy pożyczkowe bardzo często budują wokół własnej oferty bazy inwestorów indywidualnych lub instytucjonalnych. To umożliwia dywersyfikację zysku, a także utrzymanie długoterminowych relacji z klientami. Pożyczki o charakterze społecznościowym to rosnąca na popularności kategoria stanowiąca realne zagrożenie dla zysku banków i firm pożyczkowych. Skoro internet umożliwia pozyskanie kredytu gotówkowego to źródło dodatkowych pieniędzy jest de facto mało istotne. Liczą się najbardziej warunki na jakich kredytobiorca spłaca krótko lub długoterminowe zobowiązanie.

Inwestorzy indywidualni celują w bardziej ryzykownych pożyczkobiorców ze względu na nieco lepszy stosunek zysku do ryzyka. Im większy kapitał inwestora, tym z reguły akceptowana większa niepewność. Można bowiem jednocześnie obsługiwać kilka umów pożyczek, a monitorowanie spłat zlecić wyspecjalizowanym podmiotom. Aktualnie nie ma też większych problemów z windykacją, nawet od problematycznych pożyczkobiorców. Co myślisz o funkcjonowaniu inwestorów indywidualnych na współczesnym rynku kredytowym?

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/10