środa, grudzień 5 2018, 10:49

Budowanie prawidłowego portfela inwestycyjnego

Uniezależnienie budżetu gospodarstwa domowego od presji standardowego systemu emerytalnego jest wręcz kluczowym założeniem, ponieważ brak wydolności struktur publicznych widać gołym okiem. Jeżeli nie chcesz ryzykować przyszłości najlepiej tuż po podjęciu jakiejkolwiek aktywności zawodowej tworzyć zaawansowany portfel inwestycyjno – oszczędnościowy. W jaki sposób jednak prawidłowo podejść do zagadnienia i czy w planie inwestycyjno – oszczędnościowym jest w ogóle miejsce na klasyczne lokaty bankowe?

Strukturyzowane lokaty i inne formy zabezpieczania budżetu gospodarstwa domowego

Oszczędzanie w obecnych warunkach gospodarczych jest bardzo trudne, szczególnie przy obowiązujących bardzo niskich stopach procentowych. Akurat aktualna polityka monetarna zniechęca do zakładania lokat bankowych, ale jest na to kilka optymalnych rozwiązań. Jedno z nich to wykorzystanie lokat strukturyzowanych, czyli łączonych z instrumentami rynku kapitałowego, czy funduszami, którymi zarządza konkretny bank detaliczny. W takiej lokacie strukturyzowanej występuje pole bezpiecznego zysku, a także część, w której inwestor indywidualny podejmuje nieco większe ryzyko związane z wejściem na rynki międzynarodowe, do innowacyjnych sektorów inwestycyjnych. Lokata strukturyzowana obowiązuje z reguły pięć lat, więc to czas wystarczający, aby przetestować rozwiązanie. W międzyczasie możesz zaplanować własne struktury, poprzez wytypowanie zwykłych lokat bankowych najlepiej długoterminowych, bo charakteryzują się większym oprocentowaniem. Do tego dołącz akcje spółek windykacyjnych, obligacje korporacyjne, czy emitowane przez samorządy (gminy). To bardzo dobry układ, ponieważ miasta zazwyczaj odpowiednio regulują zobowiązania. Obligacje to nieco bardziej ryzykowna opcja od lokat bankowych, ale dająca jednak przewagę w oprocentowaniu. Portfel inwestycyjny można też częściowo finansować kredytem gotówkowym (krótkoterminowym, jeżeli na rynku kapitałowym zauważysz opłacalny debiut spółki akcyjnej, np. z mocno niedowartościowanej branży.

Nieuchronny koniec ekspansywnej polityki monetarnej

Za kilka lat rynek międzynarodowy czeka prawdopodobnie podniesienie stóp procentowych, a ekspansywna polityka monetarna się po prostu skończy ze względu na wystąpienie presji inflacyjnej. Narodowy Bank Polski na razie nie zapowiada zmian stóp procentowych, a zatem lokata bankowa wychodzi opłacalnie tylko w wersji długoterminowej. Co myślisz o budowaniu portfela inwestycyjno – oszczędnościowego w ramach obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych?

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/17