wtorek, luty 16 2021, 10:44
Ocena stabilności finansowej przy kredytach gotówkowych
Jeżeli rozważamy kredyt gotówkowy, koniecznie musimy przeprowadzić ocenę własnych finansów. Podobne działania podejmują banki w stosunku do osób, które starają się o przyznanie dodatkowego źródła finansowania. Weryfikacja danych dotyczących budżetu potencjalnego kredytobiorcy ma z perspektywy instytucji finansowej bardzo duże znaczenie. Podobnie zresztą z punktu widzenia osoby zainteresowanej kredytem gotówkowym taka ocena jest naprawdę ważna – w końcu nie można brać na siebie długów, które przekraczają nasze możliwości w zakresie spłaty.
Jakie czynniki wpływają na stabilność finansową?
Na to, czy nasza sytuacja finansowa jest stabilna, wpływa wiele czynników. Podstawowymi z nich są bez wątpienia nasze wydatki, zarobki oraz forma uzyskiwania przychodu. Te kryteria powinniśmy przeanalizować na samym początku dokonywania oceny naszego budżetu. Mogą nam one dostarczyć szeregu przydatnych w procesie decyzyjnym informacji.
Rola formy zarobkowania oraz bilansu budżetowego
Jeśli chodzi o formę zarobkowania, daje nam ona niejednokrotnie pogląd na to, na ile stabilne są nasze przychody. Umowa o pracę jest uznawana za najbardziej pewne źródło przychodu – oczywiście, tutaj również istnieje ryzyko, że można stracić zatrudnienie, niemniej jednak taki pogląd się utarł na podstawie praktyki rynkowej. Umowy zlecenie i umowy o dzieło są bowiem zupełnie inne w swojej konstrukcji – one są niejednokrotnie mniej stabilne, a przez to również inaczej postrzegane. Prowadzenie własnej firmy także wiąże się z ryzykiem – w końcu wystarczy kryzys wizerunkowy, spadek zainteresowania, czy też niekorzystne okoliczności zewnętrzne i biznes może być w jakimś stopniu zagrożony.
Samodzielna oraz odgórna ocena sytuacji finansowej
Zawsze powinniśmy samodzielnie zweryfikować naszą sytuację finansową, ponieważ my jako jedyni wiemy wszystko na temat naszego budżetu – a przynajmniej powinniśmy wiedzieć. Instytucje bankowe przeprowadzają jednak weryfikację zdolności kredytowej. Ma ona na celu sprawdzenie potencjalnego kredytobiorcy pod kątem wiarygodności i wypłacalności. Oczywiście, procedura ta jest obarczona ryzykiem błędu. Niemniej jednak jest to swego rodzaju mechanizm ochronny dla obu stron, który bazuje na dostępnych możliwościach. Banki sprawdzają również historię naszych zobowiązań w specjalnych bazach danych, aby przyjrzeć się naszym dotychczasowym długom oraz sprawdzić, jak wywiązywaliśmy się z obowiązków spłaty. Te dane są dla instytucji bankowych bardzo ważne, dlatego pusta historia kredytowa nieraz nie jest wcale pozytywnie postrzegana, wbrew temu, co mogłoby się wydawać.