czwartek, kwiecień 15 2021, 15:08

Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu hipotecznego

Banki w 2021 roku zaostrzyły lekko normy udzielania kredytów hipotecznych, chociaż w niektórych placówkach panuje nieco luźniejsze podejście, więc kredytobiorcy zdecydowani na zobowiązanie powinni dywersyfikować wnioski kredytowe do różnych instytucji. Jak dobrze przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego i jak ocenić prawidłowo rynek w tak trudnym momencie funkcjonowania gospodarki?

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

W dalszym ciągu najwięcej transakcji na rynku mieszkaniowym wykonuje się za gotówkę, ale zaraz później na kredyt hipoteczny. Kredytobiorcy zastanawiają się najczęściej, czy to właściwy moment na podjęcie decyzji mieszkaniowej, zadłużeniowej ze względu na dynamiczny wzrost cen lokali, nie tylko w największych miastach kraju. Ekonomiczne realia mówią jasno, że przy rosnącej inflacji, znacznie przekraczającej cel banku centralnego wszystkie aktywa posiadające jakąkolwiek realną wartość zyskają, a trend wzrostowy na rynku nieruchomości widać bardzo wyraźnie. Z tego powodu przeciąganie decyzji o kredycie hipotecznym kończy się najczęściej dużym rozczarowaniem, albo utratą szansy na nieruchomość w normalnych cenach. Poza tym rynek mieszkaniowy wiąże się z pewną blokadą podatkową ze względu na potwierdzanie wartości majątku przez Urząd Skarbowy. Banki preferują przede wszystkim klientów zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, ale pamiętaj, że przy sporych zarobkach w innym formacie zatrudnienia też masz szansę na długoterminowe zadłużenie. Niestety procedury potwierdzające wiarygodność ekonomiczną potrwają dłużej, albo otrzymasz kredyt hipoteczny na nieco gorszych warunkach niż klient ze standardową umową o pracę.

Pamiętaj, żeby przedstawić prawdziwe informacje we wniosku kredytowym

Kompletowanie dokumentacji do wniosku kredytowego różni się przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, wtórnego, a także przy budowie domu, więc warto o tym pamiętać. Kolejna kwestia dotyczy składania oświadczeń we wniosku kredytowym. Każde kłamstwo to duże ryzyko, ponieważ narażanie banku na straty finansowe to już realne przestępstwo ugruntowane w kodeksie karnym. Podjęciu decyzji o zadłużeniu hipotecznym sprzyjają zdecydowanie niskie stopy procentowe i duża inflacja. Według badań niezależnych instytucji odczuwalna przez konsumentów inflacja to już ponad 10% rocznie, więc wynik tragiczny, a jednocześnie zachęcający do działania kredytobiorców ze stabilnymi dochodami. Kredyt hipoteczny w dalszym ciągu wyróżnia się najniższymi kosztami ze wszystkich grup zobowiązań spotykanych w bankowości detalicznej.

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://wiecej-kasy.pl/index.php?trackback/30